Duben pro Autismus…
Na 2. dubna připadá Mezinárodní den porozumění autismu. Pro tento nevyzpytatelný měsíc přidáváme tipy na filmy s tématikou autismu… ideální program v případě deštivého počasí.
Filmové tipy – Filmy o Autismu:
„Rain Man“ (1988) …asi nejznámější film, který ukazuje odlišnost lidí s autismem a poodhaluje jejjich pohled na svět …
Charlie Babbitt (Tom Cruise) právě zjistil, že má autistického bratra Raymonda (Dustin Hoffman) a čeká ho fantastická jízda jeho života. Nebo okružní výlet? Všechno začne ve chvíli, kdy Raymond odmítne letět letadlem a tak nezbývá než jet autem. Poprvé totiž horkokrevného Charlieho přivede na pokraj jeho trpělivosti a pak ho kompletně vtáhne do svého egocentrického světa. Nesentimentální cesta však pro oba bratry Babbittovy znamená víc, než jen překonání vzdálenosti mezi dvěma místy. Jde o sblížení dvou nesmírně odlišných lidí v „hluboce dojímavém a silném filmu“.
Marry a Max (2009) – animovaný film inspirovaný skutečným příběhem …
„Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a půlka světa spojuje tento animovaný příběh, který vypráví o přátelství dvou zcela odlišných lidí, kteří se znají jen prostřednictvím svých dopisů. Mary Daisy Dinkle, baculaté osmileté holčičky žijící na předměstí australského Melbourne a Maxe Horowitze, velmi obézního čtyřiačtyřicetiletého Žida žijícího v pulsujícím New Yorku, trpícího Aspergerovým syndromem. Film sleduje Maryino dospívání a Maxův přechod ze středního k pozdnímu věku a objevuje mezi nimi silné pouto, které překoná o hodně víc než obvyklé kamarádské vzestupy a pády. Mary a Max nás vedou cestou neobyčejného přátelství, které musí čelit autismu, taxidermii, psychiatrii, alkoholismu, obezitě, kleptománii, sexuálním rozdílům, důvěře, kopulujícím psům, náboženským rozdílům, agorafobii a mnoha dalším životním překvapením. Celovečerní animovaný film MARY A MAX byl poprvé uveden na filmovém festivalu Sundance v roce 2009. Tento film autora a režiséra Adama Elliota produkovala Melanie Coombs a postavičky namluvili Toni Collette (Mary), Philip Seymour Hoffman (Max), Barry Humphries (Vypravěč) a Eric Bana (Damien).“
Temple Grandinová (TV film) (2010) – dokumentární film o pozoruhodné ženě, u níž byl v dětství diagnostikován autismus …
„Temple Grandinová však dokázala překonat osudové překážky a stala se z ní vědkyně, spisovatelka, ochránkyně zvířat a průkopnice vzdělávání autistů. V hlavní roli Claire Danesová.
„Nejsem jako jiní lidé. Já myslím v obrazech.“ To jsou slova Temple Grandinové, jejímuž osudu je věnováno biografické drama z produkce HBO, které režíroval Mick Jackson. Tato pozoruhodná žena, u níž byl v dětství diagnostikován autismus, dokázala s pomocí své matky, tety a učitele překonat všechny osudové překážky a proměnit svůj zvláštní dar v jedinečnou dráhu vědkyně, spisovatelky, ochránkyně zvířat a průkopnice vzdělávání lidí, kteří též trpí autismem. Hlavní hrdinku ztělesňuje držitelka Zlatého glóbu Claire Danesová, v dalších rolích uvidíme Catherine O’Harovou, Julii Ormondovou a Davida Strathairna.“
Normální autistický film (2016) – dokumentární film o pěti obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista“…
„Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nemírně inteligentní a sečtělý. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět, jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení.“
Dobrý doktor – seriál (2017–2022) – seriál o autistickém chirurgovi …
„Shaun Murphy, mladý chirurg s autismem se syndromem učence, se přesouvá z tichého venkova, aby se připojil k prestižní chirurgické jednotce ve velkém městě. Shaun, sám mírně ztracený ve světě „normálních lidí“, používá své mimořádné lékařské nadání, aby zachraňoval životy svých pacientů a zmírnil skepticismus svých kolegů.“